SoulMates (2013)

SoulMates (2013)

Jsme SoulMates – mezinárodní kapela tří jazzových muzikantů kteří mají rádi jak jazz, tak hudbu z ulice – soul, groove, funk, New Orleans, gospel.

Koupit SoulMates

Brian Charette z New Yorku hraje na varhany, Libor Šmoldas z Prahy na kytaru a Tomáš Hobzek, který bydlí střídavě v Praze a v Berlíně, na bicí. Hudbu si píšeme sami.

Svou debutovou desku v této sestavě jsme natočilinetradičním způsobem – po staru, živě ve studiu přímo do mixu, nechceme žádné vylepšování, máme rádi opravdovost a spontaneitu.

Přizvali jsme také několik zajímavých hostů. Deska vyšla na konci roku u vydavatelství New Port Line.

Recenze desky na Jazz Port od Jana Hoceka:

ŠMOLDAS, CHARETTE A HOBZEK – BLÍZKÁ SETKÁNÍ JAZZOVÉHO DRUHU

Agilní label New Port Line producenta a „hýbatele“ jazzovým děním u nás Petra Marka vydal další „chutnou“ desku: „SOULMATES“ tria LIBOR ŠMOLDAS, BRIAN CHARETTE a TOMÁŠ HOBZEK. Všech devět tracků alba o celkové stopáži 48 minut bylo nahráno během jediného dne u Lukáše Martínka a Matouše Godíka ve Studiu Svárov, a to jako za starých časů – to znamená starou technologií přes analogový pult. Proto je jeho zvuk tak „vinylově plastický“, výjimečný!
Album otevírá opravdová soulovka „Diggin´Deep“, pracující taktéž s typickými odmlkami, jež znamenají v tomto případě nadechnutí, nikoli zalknutí, tak častá v soulových písních. Evokuje mi to vlastně černého hrobníka, který přestane na chvíli kopat, aby se mohl napřímit a utřít si pot z tváře. Varhany i kytara jsou patřičně nabluesovělé. Tady mi však nesedí bicí – jsou příliš tvrdá a neohebná, moc sem nezapadají. Jako by se Hobzek zatím pouze přizpůsoboval, aniž by ještě věděl, co má vlastně hrát. V následující svižné, nafunkovělé hardbopovce „Insane Asylum“, která střídá i bluesově zklidnělé sekvence, bubeník stále tápe. Naštěstí Charett tady hraje znamenitě, po svém, zcela jedinečně, se spoustou nápadů v proměnách SOULMATESdynamiky, barvy varhan i improvizačních mikrotémat, které by jinému hamonďákovi stačila na celé album. Bicí se začínají „chytat“ v parádní soulovce „Harlem Hostel“, jejich elastičnost, přilnavost a pestrý tep obohacují již beztak barevně a měkce bohatý zvuk Šmoldasovy kytary a vřelost Charettových varhan. První vrchol alba! V „Liquid Breakfast“ zní Šmoldas trochu jako Grant Green v 60.letech, jeho sólo má sice hlavu a patu, ale je nepředvídatelné a nechybí mu ani překvapivý smysl pro humor.
Varhany v doprovodu střídají zabarvení, jejich sólo je zprvu melodické, posléze se mění v jízdu a´la Jimmy Smith. Bubeník zhusta používá perkusivních zvuků, a tak skladba patřičně graduje. Svižná „What?“ je opravdu v rytmu neodbytně kladených otázek (trio) a rychlých odpovědí (hostující dechy), přičemž se vedle varhan blýsknou v sólech Michal Wróblewski s altsaxofonem a hodně vypjatá trubka Miroslava Hloucala. Druhým vrcholem alba se mi jeví být bluesovka „Broken D Day“, s davisovským motivem, v níž kralují dvě kytary – vedle měkčí Šmoldasovy také naostřená kytara hostujícího Lukáše Martínka, které se střídají v sólech a skladbu zakončují dialogem. Bluesovou notu pohltí nervní funky v úvodu kompozice „Homerun“. Poté trio zvolní a Charett zavítá opět někam do mississippských vod. Balada „Portrait From Memory“ připomíná svým folkovým, až countryovým zabarvením Frisellovu hudbu, což Šmoldas ještě více připomene v závěrečné „Banana Boogaloo“, jež představuje opravdové vyvrcholení alba. Že by Šmoldas začal opravdu pokukovat po nezařaditelném a neuchopitelném velikánovi jazzové kytary Billu Frisellovi? A aby toho nebylo málo, tak se Charett blýskne rtuťovitě rockovým sólem a´la Keith Emerson! Takových desek, jaké natočilo toto trio, v našich luzích a hájích aby člověk pohledal!
Tomáš Hobzek, Autor: Salim Issa / New Port Line Brian Charette, Autor: Salim Issa /
New Port Line Libor
Šmoldas, Autor: Salim Issa / New Port Line

LIBOR ŠMOLDAS-BRIAN CHARETTE-TOMÁŠ HOBZEK – SOULMATES

1. Diggin' Deep (Libor Šmoldas) 6:05
2. Insane Asylum (Brian Charette) 3:32
3. Harlem Hostel (Libor Šmoldas) 7:01
4. Liquid Breakfast (Libor Šmoldas) 8:12
5. What? (Brian Charette) 4:16
6. Broken D Key (Libor Šmoldas) 5:43
7. Homerun (Brian Charette) 5:06
8. Portrait From Memory (Libor Šmoldas) 3:47
9. Banana Boogaloo (Libor Šmoldas) 4:05

Total time: 47:53

Libor Šmoldas – guitar
Brian Charette – hammond B3 organ (ASCAP)
Tomáš Hobzek – drums

Guests:
Miroslav Hloucal – trumpet (track 5)
Michal Wróblewski – alto sax (track 5 )
Lukáš Martinek – electric guitar (track 6 )

Produced by Libor Šmoldas and Petr Marek
Recorded and mixed November 19, 2012 by Lukáš Martinek & Matouš Godík at Studio Svárov
Mastered February 2013 by Matouš Godík
Photos © Salim Issa, 2012
Cover design © Lucie Komárková (Studio Lucy&Lucy), 2013
© & (p) AGUILAR (NEW PORT LINE), 2013
Made in the E.U.

Koupit SoulMates

SILVER, Skici stříbrného plátna

Nová deska vychází 30.11. Hraju na ní sólo kytarové verze písniček ze starých československých filmů. Více zde.