SoulMates (2013)

SoulMates (2013)

Jsme SoulMates – mezinárodní kapela tří jazzových muzikantů kteří mají rádi jak jazz, tak hudbu z ulice – soul, groove, funk, New Orleans, gospel.

Koupit SoulMates

Brian Charette z New Yorku hraje na varhany, Libor Šmoldas z Prahy na kytaru a Tomáš Hobzek, který bydlí střídavě v Praze a v Berlíně, na bicí. Hudbu si píšeme sami.

Svou debutovou desku v této sestavě jsme natočilinetradičním způsobem – po staru, živě ve studiu přímo do mixu, nechceme žádné vylepšování, máme rádi opravdovost a spontaneitu.

Přizvali jsme také několik zajímavých hostů. Deska vyšla na konci roku u vydavatelství New Port Line.

Recenze desky na Jazz Port od Jana Hoceka:

ŠMOLDAS, CHARETTE A HOBZEK – BLÍZKÁ SETKÁNÍ JAZZOVÉHO DRUHU

Agilní label New Port Line producenta a „hýbatele“ jazzovým děním u nás Petra Marka vydal další „chutnou“ desku: „SOULMATES“ tria LIBOR ŠMOLDAS, BRIAN CHARETTE a TOMÁŠ HOBZEK. Všech devět tracků alba o celkové stopáži 48 minut bylo nahráno během jediného dne u Lukáše Martínka a Matouše Godíka ve Studiu Svárov, a to jako za starých časů – to znamená starou technologií přes analogový pult. Proto je jeho zvuk tak „vinylově plastický“, výjimečný!
Album otevírá opravdová soulovka „Diggin´Deep“, pracující taktéž s typickými odmlkami, jež znamenají v tomto případě nadechnutí, nikoli zalknutí, tak častá v soulových písních. Evokuje mi to vlastně černého hrobníka, který přestane na chvíli kopat, aby se mohl napřímit a utřít si pot z tváře. Varhany i kytara jsou patřičně nabluesovělé. Tady mi však nesedí bicí – jsou příliš tvrdá a neohebná, moc sem nezapadají. Jako by se Hobzek zatím pouze přizpůsoboval, aniž by ještě věděl, co má vlastně hrát. V následující svižné, nafunkovělé hardbopovce „Insane Asylum“, která střídá i bluesově zklidnělé sekvence, bubeník stále tápe. Naštěstí Charett tady hraje znamenitě, po svém, zcela jedinečně, se spoustou nápadů v proměnách SOULMATESdynamiky, barvy varhan i improvizačních mikrotémat, které by jinému hamonďákovi stačila na celé album. Bicí se začínají „chytat“ v parádní soulovce „Harlem Hostel“, jejich elastičnost, přilnavost a pestrý tep obohacují již beztak barevně a měkce bohatý zvuk Šmoldasovy kytary a vřelost Charettových varhan. První vrchol alba! V „Liquid Breakfast“ zní Šmoldas trochu jako Grant Green v 60.letech, jeho sólo má sice hlavu a patu, ale je nepředvídatelné a nechybí mu ani překvapivý smysl pro humor.
Varhany v doprovodu střídají zabarvení, jejich sólo je zprvu melodické, posléze se mění v jízdu a´la Jimmy Smith. Bubeník zhusta používá perkusivních zvuků, a tak skladba patřičně graduje. Svižná „What?“ je opravdu v rytmu neodbytně kladených otázek (trio) a rychlých odpovědí (hostující dechy), přičemž se vedle varhan blýsknou v sólech Michal Wróblewski s altsaxofonem a hodně vypjatá trubka Miroslava Hloucala. Druhým vrcholem alba se mi jeví být bluesovka „Broken D Day“, s davisovským motivem, v níž kralují dvě kytary – vedle měkčí Šmoldasovy také naostřená kytara hostujícího Lukáše Martínka, které se střídají v sólech a skladbu zakončují dialogem. Bluesovou notu pohltí nervní funky v úvodu kompozice „Homerun“. Poté trio zvolní a Charett zavítá opět někam do mississippských vod. Balada „Portrait From Memory“ připomíná svým folkovým, až countryovým zabarvením Frisellovu hudbu, což Šmoldas ještě více připomene v závěrečné „Banana Boogaloo“, jež představuje opravdové vyvrcholení alba. Že by Šmoldas začal opravdu pokukovat po nezařaditelném a neuchopitelném velikánovi jazzové kytary Billu Frisellovi? A aby toho nebylo málo, tak se Charett blýskne rtuťovitě rockovým sólem a´la Keith Emerson! Takových desek, jaké natočilo toto trio, v našich luzích a hájích aby člověk pohledal!
Tomáš Hobzek, Autor: Salim Issa / New Port Line Brian Charette, Autor: Salim Issa /
New Port Line Libor
Šmoldas, Autor: Salim Issa / New Port Line

LIBOR ŠMOLDAS-BRIAN CHARETTE-TOMÁŠ HOBZEK – SOULMATES

1. Diggin' Deep (Libor Šmoldas) 6:05
2. Insane Asylum (Brian Charette) 3:32
3. Harlem Hostel (Libor Šmoldas) 7:01
4. Liquid Breakfast (Libor Šmoldas) 8:12
5. What? (Brian Charette) 4:16
6. Broken D Key (Libor Šmoldas) 5:43
7. Homerun (Brian Charette) 5:06
8. Portrait From Memory (Libor Šmoldas) 3:47
9. Banana Boogaloo (Libor Šmoldas) 4:05

Total time: 47:53

Libor Šmoldas – guitar
Brian Charette – hammond B3 organ (ASCAP)
Tomáš Hobzek – drums

Guests:
Miroslav Hloucal – trumpet (track 5)
Michal Wróblewski – alto sax (track 5 )
Lukáš Martinek – electric guitar (track 6 )

Produced by Libor Šmoldas and Petr Marek
Recorded and mixed November 19, 2012 by Lukáš Martinek & Matouš Godík at Studio Svárov
Mastered February 2013 by Matouš Godík
Photos © Salim Issa, 2012
Cover design © Lucie Komárková (Studio Lucy&Lucy), 2013
© & (p) AGUILAR (NEW PORT LINE), 2013
Made in the E.U.

Koupit SoulMates

Nové video z koncertu v Kennedy Centre USA

Podívejte se zde!