Zeurítia: Zeurítia (2008)

Zeurítia: Zeurítia (2008)

Zpěvačka ZEURÍTIA vydává na labelu ANIMAL MUSIC debutové album plné brazilské hudby v moderním jazzovém pojetí

Mladá jazzová zpěvačka ZEURÍTIA (vlastním jménem Vendula Šmoldasová) vydává 3. listopadu 2008 na labelu Animal Music debutové album. Je složené z brazilských písní v rytmu bossa novy a samby v moderním jazzovém pojetí a z jazzových skladeb inspirovaných brazilskou hudbou. Vše v pestrém a propracovaném aranžmá. Skladby pocházejí z pera takových klasiků brazilské hudby, jako jsou např. Antonio Carlos Jobim, Dorival Caymmi, Newton Mendonca, Carlos Lyra, Pedro Caetano. ZEURÍTIA zpívá dokonalou portugalštinou, která k ní po koncertech obvykle přivádí rodilé mluvčí domnívající se, že hovoří s krajankou. Při nahrávání se zpěvačka sešla se svým mužem Liborem Šmoldasem, který je aranžérem a producentem alba, členem kapely Ondřej Pivec Organic Quartet a šéfem vlastního Tria, jehož debutová deska „On The Playground“ vyšla na labelu Animal Music vloni. Dále se prací na desce účastnil bubeník Tomáš Vokurka, perkusista Miloš Dvořáček ml. a vzácní hosté z Polska – pianista Michał Tokaj (Michal Tokaj Trio, Aga Zaryan Band, Jaromír Honzák Quartet a řada dalších souborů) a kontrabasista a baskytarista Michał Barański (Michal Tokaj Trio, Aga Zaryan Band, David Dorůžka Trio a řada dalších souborů). V jedné písni hraje na ukulele zakoupené přímo pro účely tohoto nahrávání majitel labelu Animal Music Petr Ostrouchov (ex-Sto zvířat). Album vzniklo během slunečného léta 2008 ve Studiu Svárov pod dohledem mistra zvuku Lukáše Martinka, mastering provedl Bob Katz ve studiu Digital Domain na Floridě. Design alba je dílem grafika Aleše Najbrta a fotografa Václava Jiráska. Křest alba proběhne v prosinci v klubu Agharta – datum, kmotra i speciální hosty oznámíme brzy na stránkách www.animalmusic.cz.

ZEURÍTIA studovala zpěv na pražské konzervatoři Jaroslava Ježka a poté i na Vyšší odborné škole při konzervatoři Jaroslava Ježka, kde jazzové oddělení vede Jaromír Honzák a kde se vyučila převážná část současné úspěšné mladé jazzové generace (Ondřej Pivec Organic Quartet, Vertigo Quintet a další). Spolupracovala též s americkým kytaristou René Trossmanem. V posledních letech se specializuje na brazilskou hudbu v souboru, který vede se svým manželem, kytaristou Liborem Šmoldasem a s nímž se již zabydleli v pražských klubech.

Zeurítia
2008

Animal Music

Zeurítia – zpěv
Libor Šmoldas – akustická kytara
Michał Tokaj – piáno, fender rhodes
Michał Barański – kontrabas, byskytara
Tomáš Vokurka – bicí
Miloš Dvořáček ml. – perkuse
Petr Ostrouchov – ukulele

1 / Lobo Bobo
2 / Samba de Verao
3 / Saudade da Bahia
4 / Voce e Eu
5 / Chovendo na Roseira
6 / I Wish You Love
7 / Samba do Aviao
8 / Samba de Uma Nota Só
9 / É Com Esse Que Eu Vou
10 / Diga
11 / Brazilian Impressions
12 / É Luxo Só
13 / Doralice
14 / Chega de Saudade

koupit CD

Rozhovor se Zeurítií:

Proč jste si vybrala pro svůj debut právě bossa novu?

Sedí mi její rytmus a krásné melodie. Brazilská hudba mi přirostla k srdci od první chvíle, jako bych ji důvěrně znala. Možná se v budoucnu budu věnovat i jiné hudbě, ale právě teď mě nejvíc inspiruje a baví bossa nova. S Liborem jsem začala hrát bossa novu v duu a později jsme společně vytvořili kvartet. Jsem šťastná, že se nám podařilo po více než roční práci s kapelou natočit toto CD.

Často koncertujete, v čem cítíte hlavní rozdíl mezi nahrávkou a živými vystoupeními?

Mám za sebou rok intenzivního koncertování v jazzových klubech i na jazzových festivalech. Začátky pro mě byly velmi obtížné, asi jako pro každého – na jevišti jsem bojovala sama se sebou. Ale časem se to začalo obracet a já si uvědomila, že jsem urazila kus cesty a že si to užívám beze strachu. Znamená to hodiny cvičení intonace, techniky, sezení u klavíru, poslouchání desek, poslouchání sama sebe a kapely. Především ale dokázat se uvolnit a komunikovat s lidmi. Věřit si. A ve studiu? Je to můj debut a i když už mám ze studia nějaké zkušenosti, tak tohle bylo něco víc. Hodně zodpovědnosti a obav, abych nezklamala sama sebe. Nebylo to snadné, mnohdy jsem měla přesnou představu o tom, jak tu kterou skladbu nazpívám, ale nakonec vyšla úplně jinak. Je skvělé mít ve studiu někoho, kdo vám řekne: „Jo! Tohle se mi líbí.“ A takoví tam byli.

Jak se vám spolupracovalo s polskými hosty ve studiu?

Oba jsou výjimeční hudebníci a navázat s námi kontakt a napojit se na naši vlnu pro ně nebyl žádný problém. Hráli tak krásně, že se mi samým štěstím zatajoval ve studiu dech. Daleko přesáhli hranice mých představ, lépe se to vyjádřit nedá. Myslím, že i pro ně to bylo velmi zábavné, protože jen málokdy mají příležitost zahrát si bossa novu a sambu.

Jak byste chtěla aby posluchači vaše album vnímali?

Byla bych šťastná, kdyby přinesla radost a uvolnění v nabitých dnech stresu. Originální aranže nechávají záměrně prostor pro improvizaci, takže deska má hodně jazzový charakter a tak je to, myslím, dobře.

Jaké jsou vaše hudební plány do budoucna?

Pro plánování nemám zrovna vlohy. Jsem velmi intuitivní, co mě napadne a do čeho mám chuť, tak to zrovna dělám. Je tedy těžké předpovědět, jaké budou mé další projekty. Rozhodně mám před sebou ještě dost práce, abych se sebou byla spokojená. Snažím se proto využít svého volného času ke cvičení a poslouchání hudby, ale ne pouze bossa novy, to by bylo hloupé. Mám také samozřejmě své velké sny, netýkající se pouze hudby, ale o těch se mluvit nemá. Přeji si hlavně, aby se naší nové desce dařilo.

SILVER, Skici stříbrného plátna

Nová deska vychází 30.11. Hraju na ní sólo kytarové verze písniček ze starých československých filmů. Více zde.