Blue, Šmoldas Hraje Ježka (2015)

Blue, Šmoldas Hraje Ježka (2015)

V roce 2016 uplyne 110 let od narození legendárního skladatele Jaroslava Ježka. K oslavám jeho výročí se náš přední jazzový kytarista a skladatel Libor Šmoldas rozhodl připojit svým novým albem, v pořadí sice již sedmým, zato prvním sólovým.

Album nazval BLUE: Šmoldas hraje Ježka, vybral pro ně čtrnáct Ježkových skladeb a připojil i jednu vlastní kompozici, věnovanou právě dvornímu skladateli Osvobozeného divadla.

Nahrávka je ojedinělá už tím, že sólové kytaře se v oblasti jazzu u nás nikdo jiný nevěnuje, a dokonce i ve světě se kvůli náročnosti této disciplíny najde jen několik málo kytaristů, kteří hrají a natáčejí sami bez doprovodu. V tomto případě se navíc jedná o hru bez pomoci jakýchkoliv kytarových efektů, looperů a podobně.

Šmoldas si k projektu přizval tři hosty z řad našich špičkových jazzmanů – kytaristy Davida Dorůžku a Tomáše Miku a kontrabasistu Roberta Balzara. Ke skladbám pro sólovou kytaru tak mohl na albu připojit i tři duety.

Neobvyklé sólové album bylo natočeno během dvou nahrávacích dnů ve špičkovém studiu Lukáše Martínka na Svárově. O následný mix a mastering se postaral talentovaný Matouš Godík. Produkce se chopili Libor Šmoldas a Petr Marek. Fotografiemi album opatřil Jan Pohribný, uznávaný český fotograf, žijící v Itálii, snímky byly pořízeny ve známém Ježkově „Modrém pokoji“ v pražské Kaprově ulici. Pod grafickým návrhem bookletu je podepsána zkušená Yvone Baalbaki.

Nahrávka vznikla za laskavého přispění sponzorů, jmenovitě společností ADVAL,
Mobile industry, Acta M, Elektrodesign a Univent. Za laskavé svolení fotografovat v Ježkově Modrém pokoji děkujeme Národnímu muzeu.

Album Libor Šmoldas – BLUE: Šmoldas hraje Ježka bylo vydáno dne 1. 12. 2015 a následně bude pokřtěno 3. 2. 2016 v 19 hodin v pražském klubu Jazz Dock. Kmotrem alba bude PhDr. František Cinger, autor knihy Šťastné blues aneb Z deníku Jaroslava Ježka.

K O U P I T D E S K U

Blue - foto copyright Jan Pohribný / New Port Line

CD obsahuje tyto skladby:

 1. Serenáda – 4:07
 2. Šaty dělaj člověka – 2:45
 3. Tmavomodrý svět – 2:30
 4. Ezop a brabenec – 2:42
 5. Stonožka /feat. David Dorůžka/ – 5:11
 6. Svět naruby – 3:49
 7. Klobouk ve křoví – 4:15
 8. Potopa – 1:50
 9. Nebe na zemi /feat. Robert Balzar/ – 5:53
 10. Ze dne na den – 6:00
 11. Zasu /věnováno Vendulce/ – 2:54
 12. Strejček hlad – 5:54
 13. Život je jen náhoda – 2:31
 14. Vousatý svět /feat. Tomáš Mika/ – 4:17
 15. Left too soon /věnováno Jaroslavu Ježkovi/ – 4:33

Celková stopáž alba: 59:12

Autorem všech skladeb je Jaroslav Ježek kromě skladby „Left Too Soon“ od Libora Šmoldase.

Libor Šmoldas – kytary

hosté:

David Dorůžka – kytara (5)
Robert Balzar – kontarabas (9)
Tomáš Mika – kytara (14)

Produkce Libor Šmoldas & Petr Marek

Natočeno 16. a 17. června 2015 ve studiu Svárov, zvukový inženýr Lukáš Martinek

Mixing a mastering Matouš Godík v září a říjnu 2015 v Praze

Fotografie © Jan Pohribný, 2015
Cover design © Yvone Baalbaki, 2015
© & (p) AGUILAR (NEW PORT LINE), 2015

Stáhnout tiskovou zprávu

Libor Šmoldas napsal o albu Blue:

Všechno to začalo, když jsem v roce 2014 na turné v USA přednášel na universitě v Pensylvánii. Studenti se mě zeptali, jestli existuje nějaký čistě český jazz, nebo jestli my, jazzoví hudebníci z Čech, těžíme výhradně z americké a zahraniční tradice. Dobrý dotaz, neuměl jsem na něj v tu chvíli odpovědět. Teprve později jsem si uvědomil, že ještě než jsem se zamiloval do hudby Charlieho Parkera, Cheta Bakera, Milese Davise a dalších velikánů amerického jazzu, poslouchal jsem jazz prvotřídní kvality a přitom stoprocentně český – hudbu geniálního muzikanta Jaroslava Ježka.

Písničky z Osvobozeného divadla a hudba k filmům V&W mě provázely dětstvím, miloval jsem je. Kazeta s Ježkovými písničkami hrála stále dokola, texty znám dodnes nazpaměť. Aniž jsem si to uvědomoval, pěstovaly ve mně vztah k jazzu už dlouho předtím, než jsem se rozhodl stát se kytaristou. Poté co mi paradoxně američtí studenti Ježkův odkaz znovu připomněli, vracel jsem se k němu často v myšlenkách, začal jsem znovu poslouchat jeho úžasnou hudbu a zajímat se o to, jak žil (zajímavá náhoda, že mi tento impuls přišel zrovna v Americe, v zemi, se kterou byl i Ježkův osud spjatý).

Jaroslav Ježek byl neuvěřitelně nadaný a pracovitý člověk s pohnutým osudem. Málokdo dnes ví, že byl v první řadě skladatelem vážné hudby a že ty geniální písničky Osvobozeného divadla psal jen tak jaksi mimochodem. Že mu ke studiím pomohl Alois Hába, velký český propagátor mikrointervalové hudby, a že o Ježkovu práci po skladatelově smrti projevil zájem sám Benny Goodman. Není třeba vypisovat tu Ježkův životopis, ostatně nejlépe se o něm dočtete v knížkách Václava Holzknechta a Františka Cingera.

Můj vzrůstající zájem o Ježka mě přivedl na místa, která v jeho životě hrála významnou roli. Byl to člověk bytostně spjatý s Prahou a její kulturou. Jeho skvěle zachovaný Modrý pokoj v Kaprově ulici nám posloužil nejen k nasátí atmosféry, ale také k pořízení fotek pro tohle album. Pátral jsem ovšem i v Americe. Na východním pobřeží USA jsem hledal chatu v Point Pleasant, kde s Voskovcem a Werichem krátce bydleli a kam se Ježek rád vracel (už asi nestojí, ale vyplatilo se zajet se tam podívat). Navštívil jsem taky místa, kde v New Yorku bydlel, i nemocnici na Manhattanu, kde zemřel. Byl to pro mě velmi osobní zážitek.

Letos (2016) uplyne 110 let od Ježkova narození. Svoje nejplodnější období zahájil už ve věku kolem dvaceti let a bylo mu pouhých třicet pět, když zemřel. Mě je dnes 33 let, o to víc si uvědomuji, že málokdo toho stihne vytvořit tolik v tak krátkém čase. Škoda že jsme ho tu neměli déle. Z dnešního pohledu je jisté, že jeho písničky odolaly sítu doby a že promlouvají k lidem stejně jako v době svého vzniku. Nabízí se paralela s americkými jazzovými standardy, pro mě jsou „ježkovky“ přinejmenším stejně dobré a zaslouží si, aby je hráli a hlavně po svém a moderně interpretovali současní jazzmani. Která jiná země se může těšit z jazzového autora takové kvality? Nemám pro Ježka nic než úctu a obdiv. Doufám, že můj vztah k Ježkově hudbě je v této desce slyšet, a rád bych tohle album věnoval jeho odkazu.

SILVER, Skici stříbrného plátna

Nová deska vychází 30.11. Hraju na ní sólo kytarové verze písniček ze starých československých filmů. Více zde.